Kalendarz wydarzeń

Chcesz dodać swoje wydarzenia do naszego kalendarza? Prosimy o kontakt: [email protected]

Mar
7
śr
Zapisy na VIII Szamotuły Samsung Półmaraton @ Centrum Sportu
7 marca ruszyły zapisy na VIII Szamotuły Samsung Półmaraton. Na VIII Szamotuły Samsung Półmaraton, VIII Samsung Bieg Rodzinny i VIII Samsung Marsz Nordic Walking zapisać można się na stronie: https://zapisy.sts-timing.pl/294/

 

Mar
17
sob
Baby Targ 2018 @ Hala "Nałęcz"
Mar [email protected]:00 – 14:00
Siódma edycja Baby Targu w Szamotułach to już niemal tradycja, a tradycję należy pielęgnować, Tegoroczną imprezę patronatem honorowym objęła Wicestarosta Szamotulski Beata Hanyżak. Hasłem przewodnim wydarzenia będzie: „Niech każdy się dowie, jak ważne jest zdrowie”. Co kryje się pod tak istotnym przekazem? Co tym razem będzie czekać na odwiedzających?

 

Mar
18
nie
KIERMASZ WIELKANOCNY I KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZY STÓŁ WIELKANOCNY @ Zespół Szkół w Ostrorogu
Mar [email protected]:30 – 17:30
Mar
21
śr
DKF Halszka: THE FLORIDA PROJECT @ Kino Halszka
Mar [email protected]:00 – 20:30
W ramach cyklu: DKF HALSZKA zapraszamy na: THE FLORIDA PROJECT w reżyserii Seana Bakera, z kapitalnym Willem Dafoe!
21.03.2018 | GODZINA 19.00
BILETY: 8 ZŁ

„The Florida Project” to pełne unikalnej wrażliwości spojrzenie na margines, gdzie głośniej niż beznadzieja brzmi dziecięcy śmiech, a szarość zasłaniają pastele.

Taki film zdarza się raz na tysiące innych. (*Anna Tatarska, Magazyn Kulturalny)

Główną bohaterką „The Florida Project” jest Moonee, która ma sześć lat i zawadiacki uśmiech, a dni spędza poza domem z paczką przyjaciół. Dom w ich przypadku oznacza motel Magic Castle, z zewnątrz przypominający pałac z bajki. Ale w pokojach, które wynajmuje się na godziny, raczej nie spotka się księżniczki. Mieszkają tu za to rozmaici dziwacy, życiowi przegrani i zarabiające najniższą krajową sprzątaczki. Moonee, nie zważając na okoliczności, niczym odkrywca z przygodowej powieści przemierza okoliczne nieużytki, jakby były najgęstszą dżunglą i wymyśla z kolegami kolejne psikusy. Nieświadoma coraz bardziej ryzykownych kroków, jakie musi podejmować jej mama, by opłacić pokój na kolejny tydzień, Moonee jest najszczęśliwszym dzieckiem na świecie. Całkiem, jakby czerpała energię z wychylającego się zza horyzontu pobliskiego Disneylandu…

Mar
28
śr
Hamlet – w kinie Halszka @ Kino Halszka
Mar [email protected]:00 – 21:00
Retransmisja przedstawienia transmistowanego z Barbican Theatre w Londynie 15 października 2015 roku

Nominowany do Oscara Benedict Cumberbatch (serial BBC „Sherlock”, „Gra tajemnic”, „Frankenstein” transmitowany do kin w cyklu NT Live) wciela się w tytułową rolę w wielkiej tragedii Szekspira. Wyreżyserowany przez Lyndsey Turner i wyprodukowany przez Friedman Productions Sonia spektakl był transmitowany z Barbican Theatre do kin w całej Europie i poza nią 15 października 2015 roku i bił wszelkie rekordy popularności wśród tego typu transmisji. Szekspirowska tragedia już stała się najszybciej sprzedającym się wydarzeniem w historii teatru w Londynie. Wszystkie bilety na przewidywane przedstawienia rozeszły się zanim przystąpiono do prób czytanych w teatrze. Spektakl wyreżyserowała Lyndsey Turner współpracująca m.in. z West Endem, the Royal National Theatre, the Royal Shakespeare Company teatrami Broadwayu, a scenografię przygotowała Es Devlin, scenografka współpracująca także z The Metropolitan Opera.

Spektakl już wtedy okrzyknięto wydarzeniem, ze względu na grę aktorską i oprawę plastyczną inscenizacji, pełną rozmachu. Od czasu premiery aktorzy, którzy wystąpili w „Hamlecie” stali się rozpoznawalni na całym świecie dzięki udziałowi w serialu „Gra o tron”. Ciarán Hinds wcielający się w postać Klaudiusza, stryja Hamleta, znany jest z roli Mance’a, króla za murem. Z kolei w roli Ducha Ojca Hamleta i Grabarza zobaczymy Petera Vaughana, który w „Grze o tron” zagrał mastera Aemona Targaryena.

Inscenizacja przenosi historię Hamleta w czasy nam współczesne, aby podkreślić ciągłą aktualność arcydzieła Shakespeare’a. Stawia również duży nacisk na wątki polityczny i szpiegowski zawarte w sztuce. W niewyjaśnionych okolicznościach ginie stary Hamlet, potężny król Danii, ojciec Hamleta. Koronę przejmuje jego brat Klaudiusz. Wdowa po królu, Gertruda, matka Hamleta, szybko oddaje swoją rękę uzurpatorowi. Hamlet podejrzewa stryja o spisek. Gdy kraj przygotowuje się do wojny, rozpada się książęca rodzina. Zmuszony, by pomścić śmierć ojca, a jednocześnie sparaliżowany stojącym przed nim zadaniem, Hamlet sprzeciwia się swojemu położeniu, działając wbrew rozsądkowi i bezpieczeństwu kraju.

Przedstawienie z polskimi napisami. Czas trwania 3 godziny 30 minut.

Mar
30
pt
Światowe odkrycie i światowe prawykonanie @ Parafia p. w. Świętego Krzyża w Szamotułach
Mar [email protected]:30 – 20:30
Dzięki współpracy Szamotulskiego Ośrodka Kultury z Krakowskim Biurem Festiwalowym w Szamotułach odbędzie się światowe prawykonanie odnalezionego i zrekonstruowanego fragmentu utworu Wacława z Szamotuł. To niezwykłe wydarzenie odbędzie się w Wielki Piątek 30 marca o godz. 19.30 w kościele Świętego Krzyża w Szamotułach w ramach krakowskiego festiwalu „Misteria Paschalia”.

Więcej informacji: https://e-szamotuly.pl/swiatowe-odkrycie-i-swiatowe-prawykonanie/

 

Kwi
7
sob
MAŁPA w Szamotułach @ Kino Halszka
Kwi [email protected]:00 – 20:30
Fani polskiego rapu, baczność! „Małpa” nadciąga do Szamotuł.
Kino Halszka | 7 kwietnia | godz. 19.00

Łukasz „Małpa” Małkiewicz, członek formacji Proximite, której jest współzałożycielem, prowadzi także solową działalność artystyczną. Premiera drugiego solowego albumu rapera miała miejsce 5 lutego 2016. Płyta zatytułowana „Mówi” została wydana w wytwórni Proximite a jej nagrania dotarły do 1. miejsca zestawienia OLiS. Oba albumy artysty uzyskały status złotej płyty, tej drugiej po niespełna 3 miesiącach.

Kwi
8
nie
SZOK TRAVEL 2018 @ Szamotulski Ośrodek Kultury
Kwi 8 – Kwi 22 całodniowy

Poznajemy ludzi – Poznajemy świat

8 kwietnia, godz. 17.00

O AMERYCE ŁACIŃSKIEJ, ROWEROWEJ WYPRAWIE PO AUSTRALII I NAJTRUDNIEJSZEJ Z WYPRAW – PO ZDROWIE

– Spotkanie z Robertem Czerniakiem

 

Robert Czerniak – podróżnik, publicysta, autor książek. Żeglował, poznawał Arktykę i północną Afrykę. Samotnie przemierzył bezkresy Ameryki Południowej od peruwiańskiego Iquitos po Ziemię Ognistą. Zgłębił tajemnice Wyspy Wielkanocnej. Amazonię, przesmyk Darién, Amerykę Środkową i Meksyk przemierzył z synem Joachimem. Razem prowadzą kanał o podróżach DzikusTV i razem napisali książkę.

Będzie to historia o prawdziwym życiu, dalekich podróżach, o przyjaźni i o zmaganiach ze śmiertelną chorobą. To przekaz, który otworzy oczy i poruszy serca. Rozbawi i wzruszy. Trzy opowieści, które dzieją się nadal, i które autorzy książki „Podróże do granic” z trudem upakowali do jednej okładki. Razem przekroczyli wiele granic państwowych, kulturowych, a przede wszystkim – mentalnych. U nas opowiedzą o kilkumiesięcznej podróży po magicznych miejscach Ameryki Łacińskiej przerwanej chorobą nowotworową i porażeniem rdzenia kręgowego Joachima. Dzięki wyjątkowemu szczęściu, żelaznej sile woli i rehabilitacji, wyzdrowiał i stanął na nogi, by wraz z ojcem wziąć udział w kolejnych wyprawach: przez Polskę i po wypalonej słońcem Australii. Ta ostatnia to dziesięciotysięczna eskapada na rowerach.

Zapraszamy na poruszającą opowieść o przekraczaniu własnych granic. O tym także jest ta książka. …O spełnianiu marzeń wbrew przeciwnościom. Przedpremierowy kolportaż pierwszej partii nakładu odbędzie się po spotkaniu.

www.podrozedogranic.pl

 

15 kwietnia, godz. 17.00

PODRÓŻ ŚLADAMI TRANSATLANTYKA MS CHROBRY PO AMERYCE POŁUDNIOWEJ

– Spotkanie z Wiesławą i Krzysztofem Rudź

 

To z Gdyni regularne linie żeglowały do obu Ameryk. Stamtąd w poszukiwaniu nowego życia wypływali polscy emigranci. 29 lipca 1939 r. MS Chrobry – ostatni transatlantyk międzywojennej Polski wypłynął w swój dziewiczy (jak się później okazało i ostatni) pasażerski rejs. To było dwa miesiące przed wybuchem II wojny światowej. Wypłynął do Buenos Aires. Kilka miesięcy później został zatopiony u wybrzeży Norwegii, zbombardowany przez niemieckie lotnictwo, a jego pasażerem był sam Gombrowicz.

Wiesława i Krzysztof Rudź postanowili zgłębić historię i odnaleźć potomków pasażerów statku. Chcieli, tak jak oni, poznać klimat morskiej podróży. Po 73 latach od pamiętnej wyprawy, w Hamburgu wsiedli na pokład transportowca by po miesięcznym rejsie wyruszyć z Urugwaju na pełnoletnich już motorach do Argentyny. Mieli 300-osobową listę pasażerów, kilka kontaktów i wielką determinację. Czego nie mieli? Dobrej znajomości hiszpańskiego i imponującej wiedzy z mechaniki, a mimo to, pokonali ponad 20 tysięcy kilometrów i kilka stref klimatycznych, docierając do najdalszych zakątków historii. Nie straszne były im rzęsiste deszcze, patagońskie wiatry i górskie serpentyny nad skrajem przepaści.

O czym będzie ta opowieść? O tajemniczej Patagonii i Ziemi Ognistej, wysokich Andach, najpiękniejszych na świecie wodospadach, solniskach, stepach, potężnych lodowcach i …winie ale przede wszystkim o życiu polskich emigrantów i ich potomków ze statku MS Chrobry, którzy wyruszyli w rejs w poszukiwaniu lepszego życia.
Czy znaleźli? W jaki sposób nasi goście przygotowywali się do ośmiomiesięcznej wyprawy, dlaczego za środek transportu wybrali jednoślady, jak zmierzyli się z tak zróżnicowanym klimatem, temperaturami i zmianami wysokości oraz jakie ludzkie historie udało im się poznać, opowiedzą nam 15 kwietnia.
…Pomyśleć, że wszystko zaczęło się od spaceru brzegiem morza.

www.ludziepodrozuja.pl

 

22 kwietnia, godz. 17.00

PRZEZ SZCZEBLE WYSOKOGÓRSKIEGO WTAJEMNICZENIA

– Spotkanie z Jerzym Natkańskim i Mariuszem Grudniem

 

Gośćmi ostatniego spotkania będą wielkie osobistości świata gór.
Jeden z najwybitniejszych polskich taterników, alpinistów i himalaistów Jerzy Natkański – kierownik i uczestnik wielu wypraw m. in. zimowej na Nanga Parbat, Makalu i K2. W 1993 r. jako pierwszy (z Darkiem Załuskim) stanął na szczycie Borondo Sar w Pakistanie (6.800 m. n. p. m.). Góra nie miała jeszcze nazwy a nadanie jej imienia, to przywilej zdobywców. To człowiek orkiestra. Jest dyrektorem Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki, przewodnikiem turystyki górskiej, ale i ultramaratończykiem, uprawia żeglarstwo.
Mariusz Grudzień to lekarz i starszy instruktor ratownictwa górskiego, przewodnik górski i grotołaz.
Będzie to opowieść o tym, że himalaizm to nie jest wyłącznie walka z siłami natury i własną fizyczności a trudna sztuka moralności i braterstwa. Obaj otrzymali przyznaną przez Polski Komitet Olimpijski nagrodę 48. Konkursu Fair Play w kategorii „Czyn czystej gry” za uratowanie tajwańskiego wspinacza, który zasłabł w obozie czwartym (7.500 m. n. p. m.) podczas wyprawy na Broad Peaku. To im zawdzięcza życie. O trudach ratowniczych akcji także u nas.

 

Wstęp wolny

Miejsce: Szamotulski Ośrodek Kultury, ul. Dworcowa 43

Ilość miejsc ograniczona!

Kwi
15
nie
„Magia kolei w miniaturze” – pokaz dla całych rodzin @ Szamotulski Ośrodek Kultury
Kwi [email protected]:00 – 16:00

Zapraszamy na wystawę „Magia kolei w miniaturze”. To będzie otwarty pokaz dla całych rodzin realizowany w ramach obchodów 170-lecia od uruchomienia linii kolejowej przebiegającej przez Szamotuły.

Wystawa składać się będzie z modeli kolejek:
– repliki kolejek „Tomek” i „Piotruś” z bajki „Tomek i przyjaciele”, szynobusu z początku XX w., parowozu z wagonikami, pociągu Express w skali 1:22
– repliki modeli pociągów spotykanych codziennie na polskich torach oraz modeli pociągów holenderskich w skali H0 1:87, pomniejszone 87-krotnie w stosunku do rozmiarów rzeczywistych.

Miejsce: Szamotulski Ośrodek Kultury
Termin: 15 kwietnia | godz. 10.00-16.00
Wstęp wolny

SzOK